Kuidas valida õiget ventilatsioonisüsteemi?

Korraliku eeltöö korral võib ventilatsiooniagregaadi valiku teha iga inimene ka ise. Aga kuna seadmeid on erinevate soojusvahetitega ja erinevate paigaldusviisidega, on kindlam küsida soovitust ja valikuvariante mõnelt ettevõttelt, kes tegeleb selliste küsimustega igapäevaselt. Saades küsimustele vastused ja põhjendused, mis sobib ja mis mitte, on valiku tegemine kordades lihtsam.

Tänapäeval on levinuimad rootorsoojusvahetiga ja vastuvoolu plaatsoojusvahetiga seadmed. Nende kahe põhiline erinevus on soojusvahetuse efektiivsuses. Rootorsoojusvahetiga seadmetel on see kuni 85% ja vastuvoolu plaatsoojusvahetiga seadmetel on saavutatav soodsatel tingimustel isegi 90%. Rootorsoojusvaheti kasuks räägib see, et antud kasutegur on saavutatav stabiilsena ka -20 °C juures, samal ajal kui vastuvoolu plaatsoojusvaheti stabiilne väga kõrge kasutegur saab nii-öelda otsa –1 °C juures.

Meie kliimas on soovitav kasutada rootorsoojusvahetiga seadet, mis tagastab niiskust ja puudub talvel külmumisoht.

Soojustagastus muutub oluliseks just miinus kraadidega, et ei peaks kulutama nii palju energiat õuest võetava õhu soojendamisele.

Plaadiga seadme puhul toimub kütmine talvel elektriga, mis ei tee plaadiga seadmest energiasäästlikku seadet. Alates 0 kraadisest temperatuurist õues rakendub eelküttekeha. Rootoriga seade on võimeline talvel ka toimima ilma järelkütet aktiveerimata.

Muidugi on võimalik ehitada süsteem välja nii, et kõrge kasutegur oleks tagatud ka suure pakasega, ent see teeb süsteemi oluliselt kallimaks ja eeldab külmakraadide juures lisaenergiakulu. Ja selle kuluga peab meie kliimas arvestama novembrist kuni märtsini. Seega tundub rootorsoojusvahetiga seadme valik meie kliimas optimaalsem valik, kuid lõpliku valiku peab muidugi majaomanik ise tegema.

SYSTEMAIR-PUHAS-ÕHK